Turistický krúžok – LEVOČA

     Sobotu pred jarnými prázdninami sa žiaci v rámci záujmovej činnosti vybrali spoznať historickú Levoču. V meste je zachované množstvo kultúrno-historických pamiatok. Najprv navštívili Chrám sv. Jakuba. Je to trojloďový kostol s mohutnou svätyňou. Klenutý je gotickými krížovými chodbami. Bol postavený v poslednej štvrtine 14. storočia. Veľkú pozornosť si zasluhuje interiér kostola. Sú to predovšetkým gotické oltáre a z nich najcennejší je hlavný oltár. Svojimi rozmermi sa radí medzi najväčšie oltáre na svete. Má výšku 18,62 m, celý je z lipového dreva a vznikol v rokoch 1507-1517 v dielni sochára Majstra Pavla z Levoče.
     Potom navštívili Levočskú radnicu. Jej pôvod siaha do 15. storočia. Budova radnice zhorela v roku 1550, ďalší požiar ju postihol v roku 1599. V roku 1615 ju rozšírili a pribudovali južnú časť a arkády s podlubiami na prízemí i poschodí. Na južnej fasáde sa v pravom rohu zachoval zvyšok pôvodnej maľby. Budova radnice je dnes spojená s renesančnou vežou, ktorá bola postavená v rokoch 1656 – 1661 a slúžila ako zvonica. V radnici na poschodí má svoje expozície Spišské múzeum. Zasadacia sieň slúži mestu na reprezentačné účely.
     Bol to nádherný zážitok, ktorý nám všetkým utkvel hlboko v pamäti.

FOTKY si môžete pozrieť TU.

Tento obsah bol zaradený v Školský rok 2017/2018. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.