Deň Zeme 2015

     Tento rok sme na našej základnej škole v Trstenom pri Hornáde oslávili Deň Zeme netradične. Začali sme už týždeň vopred jarným zberom papiera. Celkovú hmotnosť papiera sme zrátali s jesenným zberom, a s radosťou sme zistili, že za tento školský rok 2014/2015 naši žiaci doniesli až 8168,5 kg papiera. Najviac nazbierali žiaci 6. a 4. ročníka, pod nimi boli žiaci 2. ročníka, a na treťom mieste sa ocitli žiaci 3. ročníka.

     Pár dní pred Medzinárodným dňom Zeme sa naši žiaci z kolégia Zelenej školy dali dokopy, aby spolu vytvorili video – výzvu pre ostatné školy na zapojenie sa do aktivít ku Dňu Zeme. Scenár pre žiakov napísala pani učiteľka Jámborová, réžiu ustriehla p. uč. Romanovová, o kameru a strih sa postaral Alex Kužeľ, žiak 9. ročníka. Vo videovýzve účinkovali žiaci 6. až 9. ročníka a je možné si ju pozrieť na https://www.youtube.com/watch?v=AdlU1aW4Ze4.

     Naše žiačky Natália Semanová a Dominika Semanová, obe z 8. ročníka, sa v marci 2015 zúčastnili Seminára Zelenej školy zameraného na prípravu Dňa Zelených škôl. Práve tam pripravili súbor aktivít, ktoré dostali spoločný názov Neodpadni z odpadkov. Táto akcia sa na našej škole uskutočnila dňa 23.4.2015 a zapojili sa do nej všetci žiaci školy, rozdelení na 1. a 2. stupeň. V rámci tried žiaci vytvorili skupiny, ktoré proti sebe súťažili v rozpoznaní farieb kontajnerov na separovaný odpad, triedení odpadkov, slalome s odpadkami, či rozpoznaní zvukov zvierat. Víťazné skupiny potom skladali puzzle ku Dňu Zeme, pričom ostatní si získané vedomosti preverili v kvíze. Vyvrcholením bolo zasadenie novej rastlinky v našej škole, symbolu nového života a obnovy prírody aj v našej škole.

     Aprílové aktivity sme zakončili dňa 28.4.2015 už tradičnou akciou Skrášľovanie ulíc našej obce, do ktorej sa naša škola zapája do každoročnej obecnej činnosti s účelom vyčistenia odpadkov z dediny. Členovia kolégia Zelenej školy mali popri upratovaniu ešte jednu úlohu: zmapovať množstvo a druh odpadkov na tom svojom úseku dediny, ktorý prešla ich trieda. Výsledkom ich činnosti bude rozmiestnenie odpadkových košov na separovaný odpad v uliciach Trsteného pri Hornáde.

Tento obsah bol zaradený v Školský rok 2014/2015. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.